Lukier plastyczny do dekorowania tortów

Lukier plastyczny do dekorowania tortów

Przy dekoracjach tortów bardzo często wykorzystujemy lukier plastyczny nazywany też masą lukrową. Za chwilę dowiecie się jak przygotować taki produkt gotowy do dekoracji. Oto kilka cennych porad.

Składniki, które będą nam potrzebne to:

800g cukru-pudru + dodatkowo zapas do podsypywania
100g glukozy w proszku
70ml zimnej wody
3 łyżeczki żelatyny
2 łyżeczki masła

Przygotowanie masy lukrowej zarzynamy od rozpuszczenia w garnuszku żelatyny. Następnie dodajemy do niej glukozę i podgrzewamy na małym ogniu, aby wszystko się rozpuściło. Pamiętajmy jednak, aby tej mieszaniny nie zagotować. Po podgrzaniu dodajemy tłuszcz, ponownie mieszamy i odstawiamy aż do zastygnięcia. Następnie przygotowaną miksturę wlewamy do dużej miski, dodajmy cukier i znów mieszamy. Początkowo możemy użyć do tego łyżki, ale z czasem masa będzie zbyt gęsta. Wówczas zagniatamy ciasto rękoma.

Wspomnijmy jeszcze o produktach, które są nam niezbędne przy tworzeniu takiej masy.

Przede wszystkim musimy się zaopatrzyć w wałek. Najlepiej, jeśli będzie on silikonowy, bo wówczas nie będzie się kleił. Nie jest to produkt drogi, bo kupimy go już za kilkanaście złotych. Innym narzędziem jest paca do lukru, która pozwala bez problemu wygładzić większe powierzchnie ciasta. Nie możemy zapomnieć także o barwnikach, dzięki którym masa nabiera odpowiedniego koloru. Najlepiej jest kupić barwniki żelowe lub w proszku w zestawie kilku podstawowych kolorów.

2 Komentarzy

  1. Słodka

    Wszystko fajnie, ale trzeba dodać, że taki lukier jest naprawdę słodki. Większość dorosłych zostawia więc takie lukrowe dekoracje na talerzu.

  2. Katarzyna

    Czy będzie kontynuacja?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *